Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Apie mergaitę, kuri gimė berniuku a.k.a. lyties identiteto sutrikimas

    Negaliu nė mėginti įsivaizduoti, koks jausmas būtų gyventi su kūnu, kuris Tau atrodo svetimas, nesuprantamas, nepažįstamas. Tokia padidinta versija drabužio, kurį visuomet nešioji, ir kuris, matai, kad tau netinka, tačiau negali nusivilkti. Ir net jei nusivilktum, atrodo, kad niekas to nesuprastų, kad tas drabužis ant tavęs būti privalo, jis priklijuotas, kokį jį turi, tokį turi ir nešioti.
     Visa, kas aplink tave - neigtų, kad tas kūnas tau netinka. Visa rodytų, kad taip ir turi būti. Ir artimiausiu metu toks žmogus ima jaustis arba labai labai sutrikęs - mat, vyksta didžiulis didžiulis psichologinis konfliktas tarp to, kas jaučiama ir kas matoma, arba žmogus turėtų imti kvestionuoti savo psichologinį sveikumą. Jei jau būtų pakankamo amžiaus.

     Kažkaip visai netyčia užklydau ant lyties identiteto sutrikimo temos, labai mažai apie tai žinodama. Ko gero naršydama vienos psichologės facebook timeline ir radusi filmuką, kuriame iš berniuko išaugo mergaitė. Po to filmuko sekė dar vienas, patraukęs mane kiek kitokia, labiau dokumentine forma, kuriame buvo įtrauktos ir medicinos specialistų nuomonės, šiek tiek paaiškinimų ir panašiai.
    Taigi, visų pirma, kas yra lyties identiteto sutrikimas? Tam išsiaiškinti pirmiausia galime išskirti tris sąvokas, kurios gali mažai viena su kita būti susijusios. Tai - biologinė lytis, "psichologinė lytis" - lytis, su kuria protiškai identifikuojamasi, ir seksualinė orientacija (rodanti, kuri lytis ar lytys tave traukia). Manau, visiems aišku, kas yra biologinė lytis, ji nustatoma vaikui gimus ir beveik visuomet būna tiksli - mergaitė arba berniukas, sprendžiant iš genitalijų. Tuo tarpu lyties identitetas - tai lytis, kurioje žmogus jaučiasi esąs, ir čia gamta kartais pateikia siurprizų - kad ir berniukas, gimęs ir pradėjęs mergaitiškumo ženklus rodyti anksčiau, nei pradėjo kalbėti, netgi anksčiau, nei pradėjo vaikščioti. 
     Tokia yra ir mergaitės, vardu Jazz istorija (gale įrašo įdedu dokumentiką). Tai viena iš vaikų, kurie gimė su viena biologine ir kita "psichologine" lytimi, istorijų. Toks atvejis, kai berniukas nuo mažens mėgo barbes ir rožinius daiktus, ir pradžioje tai atrodė miela, bet buvo rimtai sunerimta, kai vaikas pradėjo kalbėti, nesuprasdamas skųstis savo drabužiais, naršyti po sesių spintas. Ir tokiam žmogui, jei niekas nepasikeis, lieka visą, ar bent pusę gyvenimo kartoti, kad jis turi vienokį kūną ir kitokias mintis. 
     Dokumentika parodo, su kokiomis, atrodo, menkniekiškomis problemomis, pradedant lankymusi tualete ir baigiant futbolo žaidimu - susiduriama auginant tokį vaiką. Ir nors kai kuriems tai būna "tik fazė", kitiems tai tik stiprėja, todėl didėjant vidiniam konfliktui tokie vaikai būna savižudiški šešerių metų - toks stiprus yra tas prieštaravimas - jei jais nebūna tinkamai pasirūpinta.
    Ką supratau? Kad dažnai šis sutrikimas diagnozuojamas jauniems žmonėms, vaikams, vos išmokusiems reikšti šiokias tokias mintis. Todėl teigti, kad kažkas prisižiūrėjo transvestitų, ar, paprasčiausiai, kitos lyties, yra mažų mažiausiai nelogiška. Tiesiog norėti pabuvoti mergaite, ir trūks plyš siekti įrodyti, kad esi mergaitė, kai visi mato berniuką, yra ne tas pats. Tai - ne noro reikalas, tai smegenų veikimo schema. Aš noriu naujos derančios ukulėlės, bet negavusi nepuolu žudytis ir net apie tai negalvoju.
     Nepaisant visų savidestrukcinių nemažos dalies lyties identiteto sutrikimo turinčių vaikų, pasitaiko ir sėkmės istorijų, dėl kurių sunkiai kovojama, peržengiamos naujos ribos teisėje, išsilavinime ir švietime, atvejų, kurie supažindina, informuoja visuomenę, skatina toleranciją, kuri toli gražu nieko neskatina imti ir pasikeisti lytį. Jazz - vienas iš retų nuo pat mažens dokumentuotų atvejų. Jūsų dėmesiui - dokumentika anglų kalba apie mergaitę, kuri gimė berniuku.


Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Apie homofobiją, žmogaus teisę į orumą ir profesinę (ne)etiką

Šiandien Facebook paskyroje Psichologė Ramunė Murauskienė (sunku išties sužvejoti jos diplomą, jei ji jį turi, nes nepriklauso LPS) atsirado įrašas, kuriame moteris nesmerkia, "bet" kalba apie dviejų moterų meilę ir geismą. Jei pats įrašas iš principo ir nediskredituoja visų homoseksualių asmenų situacijos, įvardydamas tik konkretų atvejį su dvejomis "pasimetusiomis" merginomis, kur dar galima ieškoti dviprasmiškumo,  tolesni psichologės komentarai yra stačiai homofobiški. Homoseksualūs žmonės vadinami ligoniais, turinčiais sutrikimų, žmonėmis, nuo kurių reikia apsaugoti savo vaikus.

Parodžius poniai pirštu į jos komentarus, kad tai - homofobija, ji skėsčioja rankomis ir visiems iš eilės teigia, kad kas ką nori matyti, tas tą ir mato, o ji, matai, nieko nesmerkia. Į kitų komentarus atsako, kad pašnekės su jais tada, kai jie patys turės vaikų (lyg tai kuo būtų susiję). Nebelabai lieka ką daryti tada, kai pradeda komentuoti heteroseksualios orientacijos asmenys, tur…

Elektroninio pašto etiketas.

Sveiki.
Ką domina, įkeliu savo darbelį apie elektroninio pašto etiketą.

•ĮŽANGA Kiekvieną dieną mus supa elektroninės technologijos. Kaip kadaise bendravimą akis į akį ėmė atstoti bendravimas telefonu, taip dabar bendravimą telefonu keičia bendravimas kompiuterio pagalba. Interneto tinklas naudojamas įvairiems tikslams: skleisti reklamą, ieškoti informacijos, bendrauti su verslo partneriais.
Pastarąjį bendravimą ir aptarsiu šiame darbe.

Lyčių lygybė ir smurtas šeimoje

Šiandien viename dideliame USA forume aptikau diskusiją, kuri yra dovana, duodanti dar ir dar (the gift that keeps on giving, taip skant). 
Klausimas forume skambėjo taip: jei moteris muša vyrą, ar jis turi teisę suduoti jai smūgį gindamasis?
Iš tos diskusijos supratau keletą dalykų:
1) Žmonės nežino, kas yra savigyna 2) žmonės nežino, kas yra lyčių lygybė 3) žmonės nežino/nesupranta etikos normų kurias reprezentuoja esami įstatymai.
Truputis USA statistikos, kadangi ir diskusija vyksta USA forume:
Lokaliai:
2017m. Baton Rouge, LA, įvykdyta 14 žmogžudysčių, siejamų su smurtu šeimoje. Tai yra 19% teritorijoje iš viso įvykdytų žmogžudysčių. Penktadalis. 10 iš 14 aukų šeimose smurtas buvo praneštas anksčiau.  USA mastu: Pagal FBI, moteris šeimoje patiria smurtą kas 15 sekundžių.Kas ketvirta moteris ir kas septintas vyras kenčia nuo stipraus smurto šeimoje. Besidomintiems, iš tikrųjų labai daug įvairios statistikos galima rasti Bureu of Justice puslapyje.

Kaip žmogus, kuris nesupranta, kaip…