Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Geriausiai draugystę atskleidžia ginklai

Sveiki atvykę į Rusiją: šalį, visais būdais skatinančią pasaulinę taiką. Kuo kūrybiškiau, įdomiau ir išskirtiniau skatini taiką, tuo stipriau esi pastebėtas, o tavo idėjos užkariauja pasaulį ir sukuria tarptautinius judėjimus. Arba ne, bet bet kuriuo atveju, nelieka nepastebėtos Maskvos vaikų madų šou. Ypač, jeigu didžiulis pacifizmas išreiškiamas ginklais.

Šiemet, anksčiau, buvo labai populiaru sakyti, kad sportas neturi nieko bendro su politika – akivaizdžiai galėjome tai matyti 2014-ųjų Olimpinėse Žaidynėse Sočyje. Ne, ką jūs, visi tie atsisakymai dalyvauti - ypač kai kurių Ukrainos atletų -, neturi nieko bendro su politika. Lygiai kaip ir olimpinio komiteto draudimas Ukrainos atletams dėvėti gedulo raiščius per rungtynes, pagerbiant žuvusius tuometinėse Kijevo riaušėse, kurios jau kurį laiką peraugusios į akivaizdų karą, ir atkreipti dėmesį į jų padėtį.

Rugpjūtį į tarptautinės politikos areną galutinai įsiliejo ir mada: neturėdama nieko bendro su politika, ji drąsiai vaizduoja Ukrainos konfliktą ir galimas jo sprendimo versijas, kaip visada, žinoma, tik iš vieno taško. Norisi tikėti, kad mada – autonomiška sfera: nepaisant to, kad madoje varžosi šalys, varžosi ir tose šalyse konkuruojantys dizaineriai. Bet Rusijos madų šou perkelia tai į absoliučiai naują lygį.

Neįtikina net „Pasaulio vaikai prieš karą“ renginio pavadinimas. Patys žinome, kaip keista kovoti už nekaltybę mylintis. Manau, šie posakiai niekam ne naujiena, jie jau ir pamėgti ir spėti fantastiškai nuvalkioti. Kodėl gi neįdėjus į pasirodymą ginklų? Jeigu po to juos reiks sudėti, tai juk puiku, taip? Paveiku. Kolekcija, sukurta dešimtmetės Alitos Andriševskajos buvo pristatyta festivalio Chapeu 2014 – tarptautinės specializuotos galvos apdangalų, žaliavų ir aksesuarų parodos metu, š.m. rugpjūčio pabaigoje.

Modeliai žengia į sceną su suknelėmis, kurios, negali pasakyti, kad primena šalių vėliavas. Jos yra bene absoliučiai tokios pat, tik su įliemenuotomis juostomis. Už pasaulinę taiką – skelbia performansas, kurio metu kiekviena iš devynių šalių (Prancūzijos, Jungtinės Karalystės, Vokietijos, JAV,  Italijos, Rusijos,  Ukrainos, Kinijos ir Graikijos) žengdamos podiumu su savimi atsineša po ginklą, kurį ne tik taikė į žiūrovus, bet vėliau – ir į vieną kitą šalia stovinčių, reprezentuojančių šalis mergaičių. Kas tapo performanso kulminacija? Ukrainą reprezentuojanti mergaitė, įrėmusi ginklą į save pačią. Prieš tai nublanksta faktas, kad po to į salę įžengia angelėliai, surenka visus ginklus, ir mergaitės – valstybės susikimba rankomis.

Sako, mergaitė galvojo apie pasaulio taiką. Ar yra šansų, kad ją netaip suprato? Taip. Ar yra šansų, kad šalia buvę suaugę ir už tai atsakingi asmenys apie tai pagalvojo, bet neuždraudė ar neįpareigojo pakeisti pasirodymo? Žinoma. Rusai gali būti propagandistai, bet jie nėra kvailiai. Net jei viską nuo pradžios iki paties galo skripte sugalvojo Andriševskaja  – pripažinkime, ir tai yra absoliučiai abejotina -, šis pasirodymas niekada neturėjo išvysti dienos šviesos. Nebent monarchijoje. Taip kad Welcome to Russia. Jau praėjusiais metais plačiai skambėjo šūkis „Kiekvieną sykį, kai pagalvoju, jog Rusija jau nebegali padaryti nieko kvailesnio, ji ima ir padaro“. Bet užsisėdėti vietoje per ilgai niekam nėra įdomu, ir todėl žmonės siekia to, kas jiems atrodo pakeliui su tobulėjimu.

Ir nereikia kurpti pasiteisinimų apie viską, nuo vargšo išplauto mergaitės proto, jei viską padarė savo rankomis, iki konspiracijų apie tai, kas iš tiesų sukūrė pasirodymą. Net nurengus nuo tų suknelių vėliavas, skaudaus socialinio konteksto tai niekur nepameta. Neapsimeskime, kad Rusija nėra pirmame savižudybių dešimtuke. Arba, kad Rusijos miestas Groznas nebuvo įtrauktas į 2011m. Pavojingiausių miestų top 10 sąrašą. Arba, kad Rusija pagal praneštų nusikaltimų skaičių irgi neiškopia iš pirmojo dešimtuko. Todėl skatinti tokias tendencijas, siekiant susišaudymų mokyklose, terorizmo šalies viduje ir savižudybių skatinimo būtų absoliutus absurdas. Tuomet kas lieka? Lieka politika.


Ir žinote, visgi vienas dalykas pasirodyme pavaizduotas teisingai. Į sceną, su ginklu, pirmoji įžengia būtent Rusija.

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Elektroninio pašto etiketas.

Sveiki.
Ką domina, įkeliu savo darbelį apie elektroninio pašto etiketą.

•ĮŽANGA Kiekvieną dieną mus supa elektroninės technologijos. Kaip kadaise bendravimą akis į akį ėmė atstoti bendravimas telefonu, taip dabar bendravimą telefonu keičia bendravimas kompiuterio pagalba. Interneto tinklas naudojamas įvairiems tikslams: skleisti reklamą, ieškoti informacijos, bendrauti su verslo partneriais.
Pastarąjį bendravimą ir aptarsiu šiame darbe.

Apie homofobiją, žmogaus teisę į orumą ir profesinę (ne)etiką

Šiandien Facebook paskyroje Psichologė Ramunė Murauskienė (sunku išties sužvejoti jos diplomą, jei ji jį turi, nes nepriklauso LPS) atsirado įrašas, kuriame moteris nesmerkia, "bet" kalba apie dviejų moterų meilę ir geismą. Jei pats įrašas iš principo ir nediskredituoja visų homoseksualių asmenų situacijos, įvardydamas tik konkretų atvejį su dvejomis "pasimetusiomis" merginomis, kur dar galima ieškoti dviprasmiškumo,  tolesni psichologės komentarai yra stačiai homofobiški. Homoseksualūs žmonės vadinami ligoniais, turinčiais sutrikimų, žmonėmis, nuo kurių reikia apsaugoti savo vaikus.

Parodžius poniai pirštu į jos komentarus, kad tai - homofobija, ji skėsčioja rankomis ir visiems iš eilės teigia, kad kas ką nori matyti, tas tą ir mato, o ji, matai, nieko nesmerkia. Į kitų komentarus atsako, kad pašnekės su jais tada, kai jie patys turės vaikų (lyg tai kuo būtų susiję). Nebelabai lieka ką daryti tada, kai pradeda komentuoti heteroseksualios orientacijos asmenys, tur…

Lyčių lygybė ir smurtas šeimoje

Šiandien viename dideliame USA forume aptikau diskusiją, kuri yra dovana, duodanti dar ir dar (the gift that keeps on giving, taip skant). 
Klausimas forume skambėjo taip: jei moteris muša vyrą, ar jis turi teisę suduoti jai smūgį gindamasis?
Iš tos diskusijos supratau keletą dalykų:
1) Žmonės nežino, kas yra savigyna 2) žmonės nežino, kas yra lyčių lygybė 3) žmonės nežino/nesupranta etikos normų kurias reprezentuoja esami įstatymai.
Truputis USA statistikos, kadangi ir diskusija vyksta USA forume:
Lokaliai:
2017m. Baton Rouge, LA, įvykdyta 14 žmogžudysčių, siejamų su smurtu šeimoje. Tai yra 19% teritorijoje iš viso įvykdytų žmogžudysčių. Penktadalis. 10 iš 14 aukų šeimose smurtas buvo praneštas anksčiau.  USA mastu: Pagal FBI, moteris šeimoje patiria smurtą kas 15 sekundžių.Kas ketvirta moteris ir kas septintas vyras kenčia nuo stipraus smurto šeimoje. Besidomintiems, iš tikrųjų labai daug įvairios statistikos galima rasti Bureu of Justice puslapyje.

Kaip žmogus, kuris nesupranta, kaip…