Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Apie mergaitę, kuri gimė berniuku a.k.a. lyties identiteto sutrikimas

    Negaliu nė mėginti įsivaizduoti, koks jausmas būtų gyventi su kūnu, kuris Tau atrodo svetimas, nesuprantamas, nepažįstamas. Tokia padidinta versija drabužio, kurį visuomet nešioji, ir kuris, matai, kad tau netinka, tačiau negali nusivilkti. Ir net jei nusivilktum, atrodo, kad niekas to nesuprastų, kad tas drabužis ant tavęs būti privalo, jis priklijuotas, kokį jį turi, tokį turi ir nešioti.
     Visa, kas aplink tave - neigtų, kad tas kūnas tau netinka. Visa rodytų, kad taip ir turi būti. Ir artimiausiu metu toks žmogus ima jaustis arba labai labai sutrikęs - mat, vyksta didžiulis didžiulis psichologinis konfliktas tarp to, kas jaučiama ir kas matoma, arba žmogus turėtų imti kvestionuoti savo psichologinį sveikumą. Jei jau būtų pakankamo amžiaus.

     Kažkaip visai netyčia užklydau ant lyties identiteto sutrikimo temos, labai mažai apie tai žinodama. Ko gero naršydama vienos psichologės facebook timeline ir radusi filmuką, kuriame iš berniuko išaugo mergaitė. Po to filmuko sekė dar vienas, patraukęs mane kiek kitokia, labiau dokumentine forma, kuriame buvo įtrauktos ir medicinos specialistų nuomonės, šiek tiek paaiškinimų ir panašiai.
    Taigi, visų pirma, kas yra lyties identiteto sutrikimas? Tam išsiaiškinti pirmiausia galime išskirti tris sąvokas, kurios gali mažai viena su kita būti susijusios. Tai - biologinė lytis, "psichologinė lytis" - lytis, su kuria protiškai identifikuojamasi, ir seksualinė orientacija (rodanti, kuri lytis ar lytys tave traukia). Manau, visiems aišku, kas yra biologinė lytis, ji nustatoma vaikui gimus ir beveik visuomet būna tiksli - mergaitė arba berniukas, sprendžiant iš genitalijų. Tuo tarpu lyties identitetas - tai lytis, kurioje žmogus jaučiasi esąs, ir čia gamta kartais pateikia siurprizų - kad ir berniukas, gimęs ir pradėjęs mergaitiškumo ženklus rodyti anksčiau, nei pradėjo kalbėti, netgi anksčiau, nei pradėjo vaikščioti. 
     Tokia yra ir mergaitės, vardu Jazz istorija (gale įrašo įdedu dokumentiką). Tai viena iš vaikų, kurie gimė su viena biologine ir kita "psichologine" lytimi, istorijų. Toks atvejis, kai berniukas nuo mažens mėgo barbes ir rožinius daiktus, ir pradžioje tai atrodė miela, bet buvo rimtai sunerimta, kai vaikas pradėjo kalbėti, nesuprasdamas skųstis savo drabužiais, naršyti po sesių spintas. Ir tokiam žmogui, jei niekas nepasikeis, lieka visą, ar bent pusę gyvenimo kartoti, kad jis turi vienokį kūną ir kitokias mintis. 
     Dokumentika parodo, su kokiomis, atrodo, menkniekiškomis problemomis, pradedant lankymusi tualete ir baigiant futbolo žaidimu - susiduriama auginant tokį vaiką. Ir nors kai kuriems tai būna "tik fazė", kitiems tai tik stiprėja, todėl didėjant vidiniam konfliktui tokie vaikai būna savižudiški šešerių metų - toks stiprus yra tas prieštaravimas - jei jais nebūna tinkamai pasirūpinta.
    Ką supratau? Kad dažnai šis sutrikimas diagnozuojamas jauniems žmonėms, vaikams, vos išmokusiems reikšti šiokias tokias mintis. Todėl teigti, kad kažkas prisižiūrėjo transvestitų, ar, paprasčiausiai, kitos lyties, yra mažų mažiausiai nelogiška. Tiesiog norėti pabuvoti mergaite, ir trūks plyš siekti įrodyti, kad esi mergaitė, kai visi mato berniuką, yra ne tas pats. Tai - ne noro reikalas, tai smegenų veikimo schema. Aš noriu naujos derančios ukulėlės, bet negavusi nepuolu žudytis ir net apie tai negalvoju.
     Nepaisant visų savidestrukcinių nemažos dalies lyties identiteto sutrikimo turinčių vaikų, pasitaiko ir sėkmės istorijų, dėl kurių sunkiai kovojama, peržengiamos naujos ribos teisėje, išsilavinime ir švietime, atvejų, kurie supažindina, informuoja visuomenę, skatina toleranciją, kuri toli gražu nieko neskatina imti ir pasikeisti lytį. Jazz - vienas iš retų nuo pat mažens dokumentuotų atvejų. Jūsų dėmesiui - dokumentika anglų kalba apie mergaitę, kuri gimė berniuku.


Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

100 faktų apie mane

Šimtas faktų apie mane 1. Dažniausiai nevalgau mėsos 2. Domiuosi Miley Cyrus . Nepaisant fakto, kad bent 80% jos muzikos man yra absoliučiai neklausoma, ji man vis dar graži ir bais įdomus žmogus. 3. Mėgstu susipažint su įvairiausio plauko žmonėm ir būdama perdėm sociali pirmą susitikimo dieną visą kartu bastytis arba diskutuoti ir t.t. 4. Paskutinis geras žiūrėtas filmas – „ Constantine “, 2005 5. Dažniausiai net netyčia į mano rankas pakliuvus kokiai temai imu ir nors paviršutiniškai pasidomiu ja labiau – paskutinės dvi buvo 07-08m. ekonomikos krizė (visokiausi The margin call ir Too big to fail ) ir formulės vienas legendos ( Senna; Rush ) 6. Šiemet pirmą sykį dalyvavau rinkimuose ir žadu tą daryti visuomet ateity 7. Kiečiausias naujas išmoktas patiekalas buvo bulvių ir baltųjų ridikų troškinys-apkepas grietinėlės padaže 8. Turiu ask.fm paskyrą ir dažniausiai gėriuosi klausimais, kurių man niekas nerašo http://ask.fm/IndreGegeckaite 9. Tik...

Kaip teisingai kabinti paną

Taigi, taip jau nutiko, kad šiandien vakarop ėjau pro indų restoraną ir užsimaniau palyginti savo iki šiol ragautus mėgstamus indiškus patiekalus su jų indiškais patiekalais. Pasiėmiau iš draugės knygą kad turėčiau ką skaityti laukdama maisto (Jungo Raudonąją knygą, reiki gi pagaliau ką nors Jungo perskaityti), ir mane atsisėdusią ir mėginančią skaityti užkalbino padavėjas. Įdomu yra gal ir tai, kad pradžioje pamatęs, kad skaitau paklausė ar patylinti muziką, bet po to jau gi pradėjo klausinėti ką skaitau, ar mėgstu skaityti ir t.t. Nu ir užsikalbėjom. Apie indiškus filmus, visokiausias knygas, Lietuvą, Sanskritą, indišką maistą... Užsikalbėjom, kalbėjimo metu pavalgiau, susimokėjau už vakarienę. Ir man pasiūlė apsikeisti Facebook ar šiaip kokiais kontaktais, cituoju, "filmų rekomendacijoms". Aš - žmogus draugiškas. Apsikeičiu. Tik išeinu iš restorano, ateina pirma žinutė - kaip faina buvo susipažinti. Tada ateina antra - filmo rekomendacija. Tada trečia - "mes galėtume ...

Elektroninio pašto etiketas.

Sveiki. Ką domina, įkeliu savo darbelį apie elektroninio pašto etiketą. •        ĮŽANGA Kiekvieną dieną mus supa elektroninės technologijos. Kaip kadaise bendravimą akis į akį ėmė atstoti bendravimas telefonu, taip dabar bendravimą telefonu keičia bendravimas kompiuterio pagalba. Interneto tinklas naudojamas įvairiems tikslams: skleisti reklamą, ieškoti informacijos, bendrauti su verslo partneriais. Pastarąjį bendravimą ir aptarsiu šiame darbe.